مقالاتهدف گذاری

هدف چیست

هدف چیست

هدف چیست ؟ آموزش هدف گذاری در زندگی

هدف را چگونه تعریف میکنید؟  میدانیم  که همه برای رسیدن به موفقیت به طور خستگی ناپذیر تلاش میکنند اما به آنچه در آرزویش هستند دست نمی یابند آیا مسیر را اشتباه انتخاب کردند؟ آیا در نیمه راه پی برده اند که هدف و یا اهدافشان  سعادتی به دنبال نخواهد داشت؟ چرا بعضی از مردم  بعد از رسیدن به هدف  و آرزوهایشان همچنان ناراضی اند؟ آیا انتخاب و معیارهایشان اشتباه بوده؟

روزانه بارها و بارها این عبارت را می شنویم که در زندگی باید هدف داشته باشیم. اما هدف چیست و چرا آنقدر مهم است؟ چگونه می توان به اهداف خود در زندگی دست یافت؟ پیش از هرچیز ابتدا باید به تعریف هدف بپردازیم. هدف ایده ای است از آینده یا نتیجه مطلوب که فرد برای رسیدن به آن پیش بینی و برنامه ریزی کرده و نسبت به آن تعهد دارد.

در واقع این هدف است که آدمی را به حرکت وا داشته به سوی جلو سوق می دهد. اگر نگاهی به ابتدای تاریخ بشر بیاندازیم می بینیم که اهداف در آن دوران نیز وجود داشته اند. در آن دوران اهداف آدمیان به حفظ بقا ختم می شده است.

اهدافی که با ساخت ابزار آلات شکار، دفاع از خود و… در آن دوران تحقق یافته است. امروزه نیز آدمی برای خروج از خمودگی نیاز به هدف دارد. آیا به خاطر دارید که تا کنون چه اهدافی را در زندگی خود پیش گرفته اید؟

انسان بی هدف کاملا تابع حوادث و پیشامدهاست کسی که هدف روشنی در زندگی دارند پس از رسیدن به کامیابی احساس خوشبختی و آرامش میکنند اما افرادی که اهداف ی نامشخص را پی میگیرند به هر مقامی که برسند باز هم ناراضی اند.

هر یک از ما باید به یقین بدانیم که چه میخواهیم و چه اهدافی را دنبال میکنیم در انتظار چه نوع موفقیت هایی هستیم شاید هدف ما موفقیت درتحصیلات دانشگاهی باشد و شاید هم موفقیت در ازدواج .

برخی هم هدفشان پرورش جسم و روح و نیز ممکن است باشد. اگر  تصمیم گرفته اید تا به علایق اجتماعی و فردی خویش سر وسامان بخشید در هر صورت تشخیص هدف و آگاهی از آن خیلی در هدف گذاری مهم هست.

مثال

اگر راه دوستی که درس خوانده و مهندس برق شده و از نظر مالی وکاری نیز وضیعتی قابل توجه دارد انتخاب کنیم پس از رسیدن به موفقیت خوشحال خواهیم بود؟ یا اگر همسایه مون مرغداری راه انداخته و ثروت کلانی به هم زده ما هم باید دنبال ان کار پرفایده برویم؟ و بالاخره اگر هم کلاسی مان ورزشکار شده و نامش هر روز توی روزنامه هاست ما هم باید مثل او ورزشگاه باشیم؟

داشتن هدف موجب می شود تا ذهن خود را برآنچه می خواهیم در آینده ای دور یا نزدیک به آن دست یابیم متمرکز کنیم. همانطور که می دانید داشتن ذهنی متمرکز از مهمترین شروط لازم برای موفقیت است. در مقابل ذهن هدفمند، ذهن آشفته قرار دارد.

فردی که از بی هدفی رنج می برد تمام وقت و انرژی خود را صرف کارهای بیهوده کرده و در نهایت نیز به هیچ نتیجه ای دست نخواهد یافت. این درحالی است که ذهن هدفمند پراز انرژی است این مهم ما را در رسیدن به موفقیت یاری خواهد کرد.

ویژگی های هدف

یک هدف باید ویژگی هایی داشته باشد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. اول آنکه هدف ما باید مشخص باشد. اینکه بخواهید در آینده موفق، پولدار یا خوشحال شوید اهداف خوبی هستند اما مشخص نیستد. بنابراین باید هدف های مشخصی را برای خود در نظر بگیرید.

از جمله آنکه من می خواهم درس هایم را بخوانم تا در دانشگاه و رشته مورد نظرم قبول شوم، آنگاه شغلی برای خود بیابم و از آن طریق بتوانم ثروتی را برای خود دست و پا کنم. دوم آنکه اهداف شما باید قابل اندازه گیری باشد. به این معنا که بتوانید خود را نسبت به دوره زمانی قبل خود مقایسه کرده و تشخیص دهید که چقدر به هدف خود نزدیک تر شده اید.

سوم آنکه شما باید در کنار اهداف بلند مدت خود، اهداف کوتاه مدت و قابل دسترس داشته باشید. به عبارتی شما می توانید اهداف بزرگ خود را به اهداف کوچک، معقول و قابل دسترس تقسیم بندی کرده و برای آنها برنامه ریزی کنید. در نهایت اینکه باید دست یابی به اهداف خود را زمان بندی کنید.

مقایسه کردن خود با دیگران ممنوع

زمانی که خود را با دیگران مقایسه میکنیم ناخودآگاه با دیگران به رقابت برمیخیزیم  زیرا هدف مان تحقق بخشیدن به خواسته و آرزویی نیست بلکه برتری طلبی و یا مثل کسی شدن هست  بدون توجه به تواناییها علایق و امکانات خود دنباله رو دیگران میشویم این دو اشتباه فرجام و پیامدی نا مطلوب دارد. پس چه باید کرد؟ باید پیش از هر چیز هدف و اهداف خود را بهتر بشناسیم و سپس دست به عمل بزنیم.

دست یابی به اهداف

برای دست یابی به اهداف خود می بایست نکاتی را مد نظر داشته باشید. اول آنکه سعی کنید خود و هدف خود را بشناسید. شناختن خود به این معنا که نقاط قوت و نقاط ضعف خود را تشخیص داده و در صدد رفع نقاط ضعف خود برآیید. شناختن هدف به این معناست که قبل از انتخاب آن در مورد آن تحقیق کرده و سختی ها و مشکلات آن را بشناسید.

با شناختن اهداف با عزم و اراده بیشتری برای تحقق آن شروع به کار خواهید کرد. دوم آنکه سعی کنید فردی را که به اهداف خود رسیده را به عنوان نمونه و الگو برای خود در نظر بگیرید. سوم آنکه برای رسیدن به اهداف اعتماد به نفس را فراموش نکنید. اگر شما بدانید که وقتی شروع کردید هیچ چیز جلودار شما نخواهد بود در واقع هیچ چیز جلودار شما نخواهد بود.

در نهایت آنکه هدف خود را دست یافتنی ببینید و باور کنید که به آن خواهید رسید. این مهم بی شباهت با قانون جذب نیست. در واقع بسیاری از نکات گفته شده در بالا را می توان در ویژگی های قانون جذب خلاصه کرد. براساس قانون جذب هرآنچه ما به آن بیاندیشیم به سمت ما جذب خواهد شد. همچنین براساس قانون جذب ما باید آنچه را می خواهیم جذب کنیم دقیقا مشخص کنیم.

این همان چیزی است که در ابتدای این قسمت بدان اشاره کرد. برای استفاده از قانون جذب برای دست یابی به اهداف می توانید خود در در حالتی تصور کنید که به اهداف خود و آنچه می خواسته اید دست یافته اید.

همچنین می توانید هرروز صبح اهداف خود را بارها و بارها برروی کاغذ نوشته و یا کاغذی را که اهداف خود را بر روی آن نوشته اید همراه خود حمل کنید. به این ترتیب در طول روز بارها و بارها اهداف شما برای شما یادآوری خواهد شد.

شناخت هدف و مراحل آن

برای شناخت بهتر  اهداف خویش و نیز آگاهی از میان امکانات متعدد کاغذی بردارید و در گوشه ای خلوت و آرام بنشینید و کلیه اهدافی که در سر میپرورانید درآن یادداشت کنید پس از پایان دادن به این کار  به مراحل  زیر بپردازید

آیا آرامش و رفاهی بعد از رسیدن به این هدف نصیبم میشود؟

آیا احساس مفید بودن و رضایت درونی خواهم داشت؟

ایا بر اساس رقابت و چشم و هم چشمی این هدف را انتخاب نکرده ام؟

انتخاب آن تحت فشار پدر و مادر و یا توصیه اطرافیان نباشد.

پس از بررسی اهداف و یا هدف تان  با سوالات بالا متوجه درست یا غلط بودن هدف و مسیری که انتخاب کردین میشوید.

برخی از افراد در اجرای تصمیماتشان و بعد از اینکه هدف  گذاری خود را برای  موفقیت مشخص کردند ناتوان هستند و همواره کار امروز را به فردا می اندازند در این مقاله چیزهایی که بعد از هدف گذاری مهم هستند را ذکر کردیم تا موفقیت قطعی را در زندگی تجربه کنید.

پس از هدف گذاری تاخیر ممنوع است

افراد ناموفق کسانی هستند که بعد از هدف گذاری در زندگی به جایی اینکه از همان نقطه ای که هستند آغاز کنند معمولا از شروع کار طفره می روند و همیشه دلایلی برای توجیه آن دارند. این دلایل ظاهرا هم منطقی هستند و معمولا کارها را به اول هفته بعد موکول می کنند. و این کار ادامه دارد و آنها برای به تاخیر انداختن تصمیماتشان همواره به دلایلی قانع کننده متوسل می شوند.

سرانجام پس از بهانه تراشیها و توجیه کردنهای مختلف که قصد می کنند دست به عمل بزنند یک واقعه غیرمنتظره مانند بیماری مهمان ناخوانده و یا حوادثی از این قبیل اراده شان را متزلزل می کند و باز هم رفع مسئولیت شروع می شود. ولی برخلاف آنها کسانی هستند بعد از تعیین هدف بلافاصله دست به اقدام می زنند و در مسیر موفقیت قرار می گیرند.

افراد موفق چگونه فکر میکنند

در دنیای رقابت و سرعت امروز کسانی هستند که زندگیشان از نظم و ترتیبی بسیار برخوردار است و حتی کار فردا را هم همین امروز به انجام می رسانند. کسانی که بلافاصله شروع به انجام کارهایی برای رسیدن به هدف شان می کنند گاهی در ظاهر شکست می خورند اما امروزه دیگر اسم این عمل را شکست نمی گذاریم بلکه آن را به عنوان تجربه ای قلمداد می کنیم برای نزدیک شدن به هدف.

این تجربه در آینده کمک بسیار زیادی به فرد می کند. یکی از خصوصیت این گونه افراد این است که دوباره با پشتکار و جدیت شروع به کار می کنند.

همیشه این جمله را سرلوحه ذهن خود می کنند: خواستن توانستن است. توجه داشته باشید برای رسیدن به هدف و موفقیت شرط اساسی، داشتن اراده ای قوی است. با اراده ای قوی شرایط دیگر چندان اهمیت ندارد.

اهداف شما منتظرتان هستند

باید بدانید که هیچ زمانی برای بروز خلاقیت های درونی دیر نیست و همیشه می توانید از صفر شروع کنید و  موفق شوید اگر هدف گذاری قبلی تان را دوست ندارید هدف گذاری جدیدی بگذارید.

شما می توانید با سعی  و کوشش به همه خواسته هایتان برسید افکاری مثل قسمت نبود و یا من سرنوشت دیگری داشتم را از فکر و ذهن خود دور کنید. هیچ گاه دلسرد نشوید .بدانید که هیچ گاه غیر ممکنی وجود ندارد. و شما همه موانع را می توانید از سر راهتان بردارید و به هدف هایتان برسید.

پس از اینکه هدف گذاری کردین قدوم اول برای موفقیت شاید کمی دشوار به نظر برسد و ممکن است که  شما در آغاز کار  دچار ترس شوید که به نوعی این ترس طبیعی است و یک واکنش روانی محسوب می شود که اکثر افراد در آغاز کار دچار آن می شوند و دلیل آن هم ترس از شکست احتمالی است و سرزنشهایی که بعد از شکست با آن طرف می شوید.

اما این نگرانیها با توجه به نوعی که شما بزرگ شده اید است ایمان داشته باشید که بمرور از بین میرود.

برای از بین بردن ترس پادزهری هم وجود دارد به قول آنتونی رابینز اهرم رنج و لذت را اینجا باید به کار برد و این پادزهر عشق و علاقه به رسیدن به خواسته و هدف تان است. در مسیر موفقیت صبر و شکیبایی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است چون با صبوری لذت رسیدن و قدرت درونی شما بیشتر می شود.

افراد موفق کسانی هستند که از شکست هایشان بسیار زیاد درس یاد گرفته اند و آنها را تماما در زندگی خود به کار برده اند وقتی کاری با شکست روبرو می شود و شما دوباره آن را شروع می کنید در واقع هر بار اعتماد به نفس شما بیشتر و بیشتر می شود. همیشه کودک نوپا را در نظر بگیرید که چند بار زمین می خورد و  بلند می شود و هر بار هم مصمم تر برای راه رفتن است.

کلید اصلی موفقیت در هدف گذاری عشق و علاقه است

یکی از عوامل دیگری که هنگام هدف گذاری و تعیین  اهداف مهم است  عشق و علاقه ی شما به کاری که در حال انجام دادن هستید دارد{ کلید اصلی موفقیت و سعادت } وقتی شما کار یا شغل مورد علاقه ای دارید حاضرین هر زمان را صرف آن کار کنید مثلا درس می خوانید تا دکتر شوید می دانید که خیلی طول می کشد اما این کار را با علاقه انجام می دهید یا مغازه ای دارید و به این شغل علاقه دارید پس خلاقیت بالا می رود و سرعت شما هم برای رسیدن به هدف بالاتر می رود.

بخش کوتاهی از زندگی نامه  آبراهام لینکن

آبراهام لینکن یکی از افرادی است که می توانید از زندگیش الگوبرداری کنید. او را سرمشق خود قرار دهید. آبراهام لینکن در یک خانواده فقیر به دنیا آمد و از دانشکده حقوق فارغ التحصیل شد. در ابتدا شغل وکالت را انتخاب کرد که در آن پیشرفتی نکرد و انصراف داد.

سپس تصمیم گرفت در انتخابات شهرش شرکت کند که در همین جا بود که وارد سیاست شد. اما باز هم شکست خورد و انتخاب نشد. همچنین در همین دوران از نامزد خود هم جدا شد.

در همین زمان مدتی دچار افسردگی شد. بعد از مدتی دوباره در انتخابات شهری و کنگره شرکت کرد. دوباره شکست خورد، اما پا از هدف خود عقب نگذاشت که هیچ، این دفعه حتی پا را یک قدم هم فراتر گذاشت و در سمت معاونت ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد که دوباره شکست خورد.

آیا همه اینها کافی نبود که او مایوس و سرخورده شود و پیش خود بگوید که من شایستگی و لیاقت انجام هیچ کاری را ندارم و این هدف را فراموش کند.

دقیقا برعکس همه اینها فکر می کرد او می گفت که از استعداد کافی برخوردار است و هوش و لیاقت هر چیزی را دارد و افکار منفی در او راهی نداشت و با اطمینانی که به خود داشت در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و پیروز شد یعنی یک هدف بزرگتر.

سوالات و پرسش های  کوانتومی

هر زمان که با شکست روبرو شدین از خودتان سوالات  و پرسش های کوانتومی بپرسید  این  سوالات بسیار برای رشد شما موثر هست و شما را به سمت هدف هدایت میکند و یکی از منابع بزرگی که به این سوالات تاکید زیادی دارد آنتونی رابینز است

به طور مثال از خودتان بپرسید

اشکال کار چه بوده است؟

چطور می توانم وضعیت را بهبود ببخشم؟

راههای جدید کدام هستند؟

همیشه به یاد داشته باشید شکست یک فاجعه نیست بلکه یک تجربه است این باور باعث میشود که همیشه به هدف تان فکر کنید و آن را بدست بیاورید برخی افراد هستند که وقتی شخص موفق و پولداری را می بینند در موردش قضاوت می کنند که او این همه پول را چطور به دست آورده این همه موفقیت را چگونه به دست آورده و فکر می کنند که به طور بسیار آسان و بدون اشتباه این کارها را کرده است.

اما باید گفت که مردان بزرگ و شخصیتهای مهم هم اشتباه می کنند و آن را می پذیرند و دوباره شروع می کنند. و دوباره پیگیری می کنند و به هدف خود ایمان دارند برای همین مغزشان فعال تر و خلاقیتشان بیشتر میشود.

برای موفقیت ترس را کنار بگذار

افراد موفق کسانی هستند که ریسک پذیر هستند و همیشه خلاقیت هایی را به کار می برند و هیچ گاه به کم قانع نیستند وقت و انرژی بسیار می گذارند  {قبل از گذاشتن هدف این را از ذهن خود خارج کنید که کسب پول باعث از بین رفتن معنویات است و امری ناپسند است} زیرا شما برای ادامه تحصیل و کسب علم نیاز به پول دارید برای دستیابی به هدف و یا اهداف والای زندگی هم نیاز به پول است.

افراد پولدار و ثروتمند بخشنده هستند  وقتی شما پول و ثروت کافی داشته باشید می توانید به همه کمک کنید و از خوشی آنها خوشحال شوید می توانید احترام کسب کنید و باعث پیشرفت دیگران و در نهایت نقشی در پیشرفت جهان هستی داشته باشید.

یکی از کارهایی که افراد موفق همیشه انجام می دهند کارهایی است که در وقت اضافی خود می کنند این افراد وقت و زمان خود را تنظیم می کنند و هر کاری که می خواهند انجام دهند به طور دقیق می دانند پس با وجود فعالیت ها و کار زیادی که انجام می دهند وقت اضافه شان از افرادی که کمتر کار می کنند بیشتر است جالب نیست؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا